Aktywność fizyczna może mieć bardzo różne oblicza. Wiele osób decyduje się między innymi na zakup roweru. To połączenie praktyczności z przyjemnością. Rowerem można bowiem dojechać do pracy czy też do szkoły w letnie dni. Natomiast w ramach rekreacji można sobie urządzić wyprawę rowerową wraz z przyjaciółmi czy też rodziną.
Co powinien mieć dobry namiot na rower?
Spis treści
Dziś wyprawy rowerowe są coraz bardziej popularne. Nie obejmują one tras pokonywanych w jeden dzień i powrotu przykładowo późnym wieczorem. Coraz częściej takie właśnie wyprawy są kilkudniowe i połączone z biwakiem bądź też spaniem pod namiotami. Nie lada wyzwaniem jest jednak spakowanie się na kilka dni do sakwy rowerowej, która jest dość pojemna. Musi się jednak znaleźć w niej wiele niezbędnych rzeczy. Pompka do kół, odzież oraz jedzenie. Ponadto bardzo ważny jest również namiot i to on w takiej sytuacji jest najbardziej problematyczny. Jest bowiem największy i najcięższy, a roweru nie można zbytnio obciążać, aby radość z jazdy wciąż utrzymywała się na dobrym poziomie.
Namiot na rower powinien zatem wyróżnia się przede wszystkim lekkością i niewielkim rozmiarem. Najbardziej w te wymagania wpasowuje się natomiast namiot jednoosobowy. Znajduje się w nim stosunkowo mało miejsca, czasem niestety nie mieści się do niego nawet sakwa rowerowa. Jednak obecnie można znaleźć wiele modeli, które są coraz lepiej dostosowane do wymagań pasjonatów wypraw rowerowych. Taki namiot zapewnia również prywatność.
Namioty kilkuosobowe zazwyczaj są wygodniejsze i przede wszystkim tańsze niż jednoosobowe. Jednak ich waga jest znacznie większa i ostatecznie ich ciężarem jest obarczona jedna osoba. Można wozić go także na zmianę. Jednak bez względu na wybór rozwiązania, należy przede wszystkim skupić się na wadze namiotu oraz na tym, jakie są maksymalne możliwości pod względem jego składania.
Najpopularniejsze trasy rowerowe w Polsce
Jedną z najpopularniejszych tras rowerowych jest trasa znajdująca się w Białowieskim Parku Narodowym. Ma ona długość 22 kilometrów i rozpoczyna się w Narewce. Kończy się natomiast w Starym Masiewie. Jest to trasa bardzo łatwa, dlatego może być idealnym wyborem na rozpoczęcie swojej przygody z rowerem.
Inną trasą, dla osób ceniących większy stopień trudnośc, jest trasa na mazowieckim szlaku. Liczy sobie ona 83 km i pokonuje się ją w jeden bądź też dwa dni. Zaczyna się w Wawrze i tam się także kończy. Ma ona średni stopień trudności, jednak jej długość może stanowi wyzwanie.
Ile zajmie dojechanie rowerem nad morze?
Wszystko zależy oczywiście przede wszystkim od tego jaka jest nasza kondycja i jakie jest miejsce startowe. Coraz więcej osób jednak podejmuje się tego, by przebyć tę trasę z różnych miast co mniej więcej pokazuje, jak szybko można ją pokonać.
Natomiast gdyby wziąć pod uwagę dość skrajne punkty, czyli Gdynię i Zakopane, dzieli je około 730 kilometrów. Natomiast czasowo klaruje się to tak, iż trasa zajęłaby 38 godzin. Należy jednak wziąć pod uwagę również nocleg i zwiedzanie po drodze, którego nie powinno zabraknąć.