Lublin we wschodniej Polsce jest stolicą województwa lubelskiego i leży zaledwie 99 km od granicy z Ukrainą i zaledwie 88 km od wejścia na Białoruś. Lokalizacja Lublina nie czyni go idealnym miejscem dla turystów, którzy chcą spędzić tam dłuższe wakacje, jest jednak idealnym miejsce na fantastyczny i bardzo interesujący weekend. W tym mieście jest nieskończona ilość atrakcji do zobaczenia.
Przemieszczanie się po Lublinie
Turyści do dyspozycji mają ponad 45 linii autobusowych i 11 linii trolejbusowych. Lublin jest jednym z trzech miast w Polsce, gdzie kursują te napędzane energią elektryczną pojazdy. Osoby, chcące zwiedzić Lublin nocą, skorzystać mogą z trzech linii nocnych. Linie te kursują przez cały tydzień, między godziną 23 a 4 rano. Bilety do komunikacji miejskiej kupić można w stacjonarnych automatach, umieszczonych na przystankach oraz w automatach, które znajdziemy bezpośrednio w pojazdach. Zdecydowanie zdrowszym i często szybszym środkiem podróżowania po mieście jest rower. Łączna długość ścieżek rowerowych w Lublinie wynosi ponad 120 km. Osoby, które nie zabrały własnych rowerów na pobyt w Lublinie, mogą skorzystać z Lubelskiego Roweru Miejskiego. W mieście do dyspozycji jest 400 pojazdów i na jego terenie znajduje się 40 punktów, w których można je wypożyczać i zwracać.
Lublin – co zwiedzić
Podobnie jak w przypadku wielu polskich miast, Lublin ma szczególnie imponującą starówkę. To, co wyróżnia Stare Miasto w Lublinie, to to, że jest bardziej zamknięte niż większość innych, a kontrast między starą a nową częścią jest wyraźna i bardziej oczywista. Przejście przez główną bramę na Rynek Starego Miasta, oraz widok Ratusza Staromiejskiego zapierają dech w piersiach. Warto również sprawdzić wiele zatłoczonych bocznych uliczek i alejek, próbując odnaleźć jeden z najfajniejszych barów, kawiarni i restauracji we wschodniej Polsce. Pomimo grozy i smutku, kompleks i muzeum na Majdanku to miejsce obowiązkowe do zwiedzenia, jeśli jesteś w Lublinie. Był to jeden z największych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, choć realistycznie był to po prostu obóz śmierci. Niewinni ludzie głównie Polacy i Żydzi zostali tu zabici przez nazistowski reżim Hitlera, szacuje się, że zginęło tu około 100 000 osób. Obecnie jest to ogromne muzeum z obszernymi informacjami i szczegółami o tym, co naprawdę się tutaj działo. Szokujące jest to, że Majdanek znajduje się w samym Lublinie, zaledwie 15 minut jazdy autobusem od centrum miasta. Katedra św. Jana Chrzciciela ma bardzo dobrze udekorowane i oszałamiające wnętrze, którego nie można przegapić. Kościół został zbudowany w latach 1592–1617 i jest miejscem, które zdecydowanie warto zobaczyć.
Lublin dla dzieci
Lublin to miejsce gdzie znajdziemy wiele interesujących atrakcji turystycznych dla dzieci. Rezerwat Dzikich Dzieci to jedno z nich, a jest to specjalnie wydzielony obszar ochrony środowiska zabawy dziecięcej. Miejsce to składa się ze strefy przeznaczonej dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat oraz strefy buforowej – skierowanej do maluchów poniżej 7 roku życia, które wchodzą do rezerwatu z opiekunami. Plac zabaw czynny jest od wtorku do niedzieli, w godzinach 10:00 – 18:00. Fantastycznym miejsce do którego warto zabrać dziecko podczas wizyty w Lublinie jest Zamek Lubelski. Zamek Lubelski został założony na wzgórzu imiennym w XII wieku przez Wysokiego Księcia Kazimierza II Sprawiedliwego. W renesansowej bryle zamku znajdują się wystawy Muzeum Lubelskiego, przedstawiające historię miasta w granicach Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów, co na pewno zainteresuje każdego małego odkrywcę. Atrakcją przeznaczoną dla dzieci jest również Gutek i Ziutek, czyli przejażdżka zabytkowymi pojazdami. Jest to niezapomniana wycieczka zabytkowym trolejbusem i autobusem, a tym samym poznanie Lublina od innej strony.